
Co powoduje ból za uszami?


Co powoduje ból za uszami?
10 minutes
Data publikacji: 18 marca 2022
Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś bólu za uszami, wiesz, jak niewygodne i niepokojące może być to uczucie. Choć łatwo jest przeskoczyć do przodu i wskazać palcem uszy jako źródło bólu, to często tak nie jest.
Twoje uszy są dobrze połączone z różnymi częściami głowy i szyi. Ze względu na wspólne zasilanie nerwowe nierzadko przyczyną bólu ucha są dolegliwości takie jak infekcja zęba czy zapalenie stawu szczękowego. Nerwobóle głowy mogą również objawiać się bólem za uszami.
Jak widzisz, dotarcie do sedna tego typu bólu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Choć nie wszystkie przyczyny bólu za uszami są poważne, warto umówić się na wizytę u lekarza, by wykluczyć poważniejsze schorzenia, takie jak aktywne zapalenie ucha, zapalenie wyrostka sutkowatego czy neuralgia potyliczna.
Jakie są objawy bólu za uszami?
Jeśli zastanawiasz się, jaki zestaw objawów idzie w parze z bólem za uszami, odpowiedź może cię zaskoczyć. Symptomatologia tej dolegliwości w dużym stopniu zależy od przyczyny dyskomfortu i tkanki, która została dotknięta. Zrozumiałe jest, że ból pochodzący z kości daje zupełnie inne objawy niż ten, który dotyczy nerwów. Podobnie zapalenie ucha jest odczuwane inaczej niż ostre zapalenie ucha środkowego lub przewlekłe zapalenie ucha.

Na przykład uciskający, bolesny ból jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia ucha środkowego. Natomiast ból wywołany przez infekcję kości za uchem jest najczęściej opisywany jako pulsujący. Ponadto, choć większość zna bolesne odczucia związane z bólem zębów, problemy z zębami lub stawem szczękowym mogą również powodować ostry ból ucha.
Jak już wspomniano, ból za uszami zazwyczaj nie występuje w odosobnieniu, ale z całą masą innych możliwych nieprzyjemnych objawów. Niektóre z najczęstszych objawów towarzyszących - w zależności od diagnozy - to utrata słuchu, ropna wydzielina z ucha, szumy uszne (dzwonienie w uchu), pulsujący ból głowy, ból zęba lub szczęki.
Kiedy powinieneś szukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach?
Chociaż nie każdy przypadek bólu za uchem uzasadnia pilną wizytę u lekarza, istnieją pewne objawy, na które powinieneś zwracać uwagę. Na przykład wysoka gorączka może wskazywać na infekcję, co oznacza, że do jej wyleczenia może być konieczne podanie antybiotyku.Inne objawy, na które należy zwracać uwagę, to nadmierny drenaż ucha, sztywność karku, ból szyi, objawy neurologiczne i nadwrażliwość na światło.

Najczęstsze przyczyny bólu ucha
Jak leczyć ból za uchem?
Twój plan leczenia będzie się różnił w zależności od przyczyny bólu. Na przykład, jeśli przyczyną bólu za uchem jest infekcja ucha, taka jak zapalenie ucha środkowego lub zewnętrznego, lekarz prawdopodobnie przepisze antybiotyk.
Zapalenie wyrostka sutkowatego wymaga jeszcze bardziej agresywnego podejścia do leczenia, w tym dożylnego podawania antybiotyków i chirurgicznego drenażu zakażonego płynu. Jeśli twój ból ucha jest spowodowany uderzeniami w ucho, całkiem skuteczne mogą okazać się dostępne bez recepty krople zmiękczające woskowinę.

Leczenie zaburzeń TMJ może być nieco skomplikowane. Jednak wiele osób znajduje ulgę, stosując kombinację leków rozluźniających mięśnie, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), fizykoterapii i walki ze stresem.
Czego możesz się spodziewać w gabinecie lekarskim
Kiedy przyjdziesz na wizytę, lekarz najprawdopodobniej przeprowadzi badanie przedmiotowe obszaru, który Cię niepokoi, np. uszu, szczęki, szyi, jamy ustnej, węzłów chłonnych, a nawet skóry wokół twarzy. Lekarz będzie starał się zrozumieć, jakich objawów doświadczasz i może skierować Cię do laboratorium na badania krwi. Może być również konieczne wykonanie badań obrazowych, takich jak zdjęcie rentgenowskie, aby ustalić przyczynę problemu.
Twój plan leczenia będzie zależał od wyników badań lekarza i faktycznej diagnozy, którą otrzymasz.
Wniosek
Jak widzisz, ból za uchem może mieć wiele przyczyn, a niektóre z nich mogą być całkiem poważne. Dlatego jeśli odczuwasz dyskomfort, najlepiej poszukaj pomocy u specjalisty.
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu profesjonalnej porady lekarskiej ani jej zastępować. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą ds. zdrowia.