Znajdź sklep
Test słuchu online
Skontaktuj się z nami!
Umów wizytę teraz
Profilaktyka Słuchu
Ochrona słuchu
Phonak Audeo Sphere Infinio
NEW
Zobacz wszystkie artykuły

Jak poprawić swój słuch

senior-man-getting-hearing-test.jpg
senior-man-getting-hearing-test.jpg

Jak poprawić swój słuch

15 min.

słyszenie i utrata słuchu

Data publikacji: 16 sierpnia 2019

Najpierw od czasu do czasu nie słyszysz pojedynczych słów. Z czasem tracisz możliwość udziału w rozmowach. Pojawia się etap wyparcia narastających problemów ze słuchem, aż pewnego dnia musisz się z nimi zmierzyć. Twój słuch się pogarsza i z czasem zaczyna negatywnie wpływać na Twoją jakość życia.

Większość ludzi przez lata nie robi nic, aby zaradzić problemowi niedosłuchu. Zwlekają z wizytą u

protetyka słuchu i założeniem aparatu słuchowego. Jednym z powodów opieszałości jest to, że słuch

zwykle pogarsza się stopniowo, na przestrzeni wielu lat. Pierwsze objawy są prawie niezauważalne.

Jeśli podejrzewasz u siebie ubytek słuchu, zacznij od wizyty u specjalisty.To ważny krok, ponieważ tylko lekarz może postawić właściwą diagnozę oraz oszacować stopień ubytku słuchu.

Jeśli od dłuższego czasu borykasz się z pogorszeniem słuchu, możesz potrzebować aparatu słuchowego, aby lepiej słyszeć.

Choć występują różne rodzaje ubytku słuchu, protetyk słuchu może zaproponować rozwiązanie dla większości z nich. Oto najczęściej występujące rodzaje ubytku słuchu:

Ponieważ

ubytek słuchu

wpływa na wszystkie aspekty życia, bardzo ważne jest umówienie wizyty u

protetyka słuchu

. W zależności od przypadku może on zalecić założenie aparatu słuchowego, który pomoże poprawić słuch. Takie rozwiązanie pomoże przywrócić lepszy słuch.

Poza wizytą u specjalisty można wykonywać ćwiczenia, przyczyniające się do poprawy słuchu.

Rozwiązywanie łamigłówek

Mózg to niesamowity organ, który odgrywa znaczącą rolę w przetwarzaniu dźwięków docierających do uszu. Aby utrzymać jego dobrą kondycję, mózg należy ćwiczyć, podobnie jak mięśnie.

Rozwiązywanie łamigłówek to przyjemne zajęcie utrzymujące umysł w najlepszej kondycji i przeciwdziałające jego degeneracji. Niektóre przykłady łamigłówek to krzyżówki, gry słowne czy sudoku. Ważne jest, aby wykonywać te ćwiczenia regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej raz dziennie.

Gra w karty

Gra w karty i gry planszowe ze znajomymi i rodziną to również przyjemny sposób na zachowanie jasności umysłu i kontaktu z bliskimi. Interakcje z innymi ludźmi są szczególnie pomocne w zapobieganiu poczuciu izolacji. W miarę jak ich słuch się pogarsza, wiele osób odczuwa niepokój i wpada w depresję, co utrudnia im interakcje społeczne.

Joga dla słuchu

Joga przynosi wiele korzyści dla ciała, umysłu i duszy. Czy wiesz, że niektóre ćwiczenia jogi mogą być korzystne dla słuchu? Joga może poprawić słuch poprzez poprawę krążenia w mózgu i uszach. Lepsze krążenie wspomaga funkcjonowanie nerwów i pomaga w procesie odtruwania komórek.

Asany jogi, które najlepiej wpływają na krążenie, to drzewo, kobra, trójkąt i wielbłąd. Badania wykazały, że joga może nawet łagodzić objawy

przypadłości, która po łacinie nazywa się tinnitus – czyli uczucia dzwoniącego szumu w uszach

. Zacznij regularnie ćwiczyć jogę, która może również pomóc obniżyć poziom niepokoju i stresu.

Codzienne ćwiczenia

Codzienna aktywność fizyczna jest niezwykle ważna nie tylko dla zdrowych uszu, ale również w kontekście optymalnej kondycji ciała i umysłu. Aktywne spędzanie każdego dnia pozytywnie wpływa na ogólny dobrostan na wiele różnych sposobów. Nie musisz codziennie przebiegać dystansu półmaratonu, aby odczuć dobroczynny wpływ aktywności fizycznej. Wybierz rodzaj aktywności, który lubisz, na przykład spacerowanie, jogging, pływanie, skakanie, jogę czy chociażby ogrodnictwo. Każda z nich poprawia krążenie krwi w organizmie. Rób to, co lubisz, ważna jest regularność i wprowadzenie aktywności fizycznej do codziennego harmonogramu.

Aktywność fizyczna potrafi zdziałać cuda, jeśli chodzi o krążenie krwi w uchu wewnętrznym. „Część” ucha wewnętrznego odpowiadająca za słuch, czyli ślimak, odczuwa znaczące korzyści z lepszego przepływu krwi. Ślimak jest niezwykle ważną częścią aparatu słuchu, ponieważ przekształca drgania dźwiękowe w impulsy nerwowe.

Nie lubisz ćwiczyć? Nie martw się. Nawet niewielka ilość aktywności fizycznej (dwa razy w tygodniu) może pomóc w walce z ubytkiem słuchu. Pamiętaj, aby nie ćwiczyć ze słuchawkami na uszach i za wszelką cenę unikaj głośnej muzyki. Hałas niszczy komórki włoskowate w uchu, a w ich miejsce nie pojawiają się nowe.

Najlepszym sposobem oceny tego, czy muzyka w słuchawkach jest zbyt głośna, jest słyszalność muzyki dla osób wokół Ciebie.

Medytacja

Medytacja to starożytna metoda o potwierdzonym licznymi badaniami korzystnym wpływie na zdrowie. Wiele osób ze zdziwieniem przyjmuje fakt, że medytacja może pomóc w poprawie słuchu. Siedząc w ciszy i kierując uwagę na swoje wnętrze, pomagasz organizmowi w regulacji ciśnienia krwi i jej przepływu oraz w normalizacji innych procesów fizjologicznych. Medytacja zmniejsza stres i przez to ogranicza jego potencjalny negatywny wpływ na wszystkie układy organizmu.

To proste, a zarazem skuteczne ćwiczenie sprzyja głębokiej relaksacji oraz zwiększa dopływ krwi do mózgu. Wsłuchując się w otaczające Cię dźwięki, takie jak śpiew ptaków, bezwiednie pracujesz nad swoim słuchem. Wykorzystując dźwięki do medytacji, zwiększasz swoją wrażliwość na nie w ciągu dnia. Z czasem podświadomość pomoże Ci dostrzegać niektóre cichsze dźwięki, które być może wcześniej nie były słyszalne. I choć to bardziej kwestia działania umysłu niż słuchu, efekt nadal robi wrażenie.

Wybierając park jako miejsce medytacji, możesz zatracić się w pełnej gamie różnorodnych dźwięków. Ćwiczenie głębokich oddechów w ramach medytacji natleni krew i poprawi krążenie krwi. Koncentruj uwagę zamiennie na swoim organizmie i na wszystkich otaczających Cię dźwiękach.

Lokalizacja dźwięków

Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że nie tylko uszy odpowiadają za to, że słyszymy dźwięki. Mózg również odgrywa istotną rolę w przetwarzaniu dźwięków. Można zoptymalizować umiejętność mózgu do spełniania swojej funkcji, ćwicząc koncentrację na dźwiękach. Lokalizacja dźwięków to skuteczny sposób na poprawę umiejętności lokalizacji i interpretacji dźwięków przez mózg. Istnieje kilka odmian tego typu ćwiczenia słuchu.
  1. Włącz muzykę w jednym pomieszczeniu i spaceruj po nim, zwracając uwagę na drobne różnice dźwięku, który do Ciebie dociera w miarę przemieszczania się. Postaraj się zrozumieć tekst piosenki i zidentyfikować poszczególne instrumenty. Co pewien czas zmieniaj głośność i miejsce wykonywania ćwiczenia.
  2. Włącz źródło dźwięku (na przykład radio) w określonym punkcie pomieszczenia. Odtwarzaj muzykę z niezbyt dużą głośnością. Włącz drugie źródło dźwięku i umieść je w innym miejscu, w tym samym pomieszczeniu. Zwiększaj głośność, aż muzyka z obu źródeł przerodzi się w hałas.
  3. Poproś znajomego lub członka rodziny o czytanie fragmentów książki i jednoczesne przemieszczanie się po pomieszczeniu. Zamknij oczy i słuchaj uważnie, powtarzając zdania na głos oraz spróbuj określić, skąd dochodzą słowa.

Możesz wykonywać wybrane lub wszystkie z przedstawionych ćwiczeń słuchu. Pamiętaj, aby zachować regularność, a dostrzeżesz efekty. Jeśli masz wrażenie, że gorzej słyszysz, umów się na badanie słuchu. Badanie słuchu wykonane przez specjalistę pozwoli ustalić, jaki rodzaj i stopień ubytku słuchu występuje u Ciebie.
Aparat słuchowy może być najlepszym rozwiązaniem dla Twoich problemów ze słuchem. Aparat słuchowy pozwala słyszeć lepiej, a także pomaga mózgowi rozpoznawać dźwięki, które bez wspomagania są dla niego niesłyszalne. Jeśli objawy będą postępowały, należy zasięgnąć pomocy specjalisty, ponieważ nieleczony ubytek słuchu może negatywnie wpływać na stan psychofizyczny.

Autor

Geers


Najnowsze artykuły
  • Beztroski urlop z aparatem słuchowym
  • Zapalenie ucha zewnętrznego
  • Zakres słyszalności człowieka i ubytek słuchu
  • Zatkane uszy
Nasze rozwiązania
  • Ochrona słuchu
  • Rodzaje aparatów słuchowych
  • Marki aparatów słuchowych
Skontaktuj się!
  • Bezpłatna infolinia
    800 13 33 77
  • Znajdź sklep
  • Formularz kontaktowy
  • O nas
  • Polityka Prywatności
  • Polityka Cookies
  • Preferencje Cookies
  • Regulamin Sklepu WWW
  • Dokumenty
  • Regulaminy
  • Reklamacje i skargi
  • O nas