Stopnie ubytku słuchu


Stopnie ubytku słuchu
10 min.
Data publikacji: 16 sierpnia 2019
Każdy inaczej postrzega ubytek słuchu. Zarówno przyczyny, jak i stopnie ubytku słuchu mogą być różne. Starszy wiek jest częstym wyjaśnieniem dla pewnego stopnia ubytku słuchu, jednak istnieją również i inne przyczyny niedosłuchu. Wśród nich można wymienić różnorodne problemy zdrowotne i długotrwałe narażenie na hałas. Stopień ubytku słuchu może się różnić w zależności od jego przyczyny i innych czynników.
Co powoduje ubytek słuchu?
Nierzadko ludzie słabosłyszący izolują się od znajomych i bliskich, aby uniknąć niekomfortowych sytuacji. Ubytek słuchu uniemożliwia prowadzenie rozmów i interakcje z bliskimi takie, jak wcześniej. To może być bardzo frustrujące. Najczęstsze przyczyny to:
- Starzenie się
- Długotrwałe narażenie na głośny hałas
- Choroby, takie jak zapalenie opon mózgowych
- Czynniki genetyczne
- Niektóre leki
Stopnie ubytku słuchu
Określenie „stopnie ubytku słuchu” dotyczy poszczególnych poziomów ubytku. Ubytek słuchu może mieć różne nasilenie u różnych osób. Ogólnie ubytek słuchu dzieli się na cztery kategorie:
- Łagodny
- Średni
- Znaczny
- Głęboki

Protetyk słuchu dokonuje pomiaru intensywności dźwięku i stopnia ubytku słuchu w decybelach (dB). Jeśli u danej osoby zostanie stwierdzony ubytek słuchu na poziomie 40 dB, oznacza to, że nie słyszy ona dźwięków poniżej 40 dB. Jeśli wynik pomiaru uplasuje się na granicy dwóch kategorii, wówczas przyjmuje się połączenie obu. Osoby słyszące prawidłowo potrafią usłyszeć dźwięki na poziomie 20–25 decybeli. Jeśli słyszysz tylko dźwięki powyżej tego poziomu, wówczas występuje u Ciebie ubytek słuchu.
Osoby wykazujące objawy głębokiego niedosłuchu powinny udać się do specjalisty na badanie słuchu. Tylko specjalista jest w stanie ocenić i zinterpretować wyniki badania słuchu oraz zalecić najlepsze leczenie.