Ucho


Ucho
15 min
Data publikacji: 18 lipca 2019
Codziennie słyszymy różne dźwięki i odgłosy. Ale właściwie jak to wszystko działa? W niniejszej publikacji znajdziesz istotne informacje na temat ludzkiego ucha i funkcji słuchu.
Przegląd:
Jak jest zbudowane ucho?
To, co potocznie nazywamy „uchem”, stanowi tylko niewielką część całego narządu słuchu. Na pierwszy rzut oka widzimy tylko małżowinę uszną – znacznie większa część narządu słuchu jest ukryta i chroniona wewnątrz czaszki. Ucho składa się z trzech części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego oraz ucha wewnętrznego. Te trzy części są połączone ze sobą przewodem słuchowym. Ucho przewodzi wszystkie sygnały akustyczne.
Poszczególne dźwięki, odgłosy lub też język, który słyszymy, są niczym innym, jak drganiami powietrza. Zanim z dźwięku powstanie informacja akustyczna o określonym znaczeniu, dźwięk musi przebyć drogę przez wszystkie części narządu słuchu – ucho zewnętrzne, ucho środkowe i ucho wewnętrzne – oraz przez nerw słuchowy, aby ostatecznie dotrzeć do mózgu w postaci bodźca.
Jak dokładnie funkcjonuje ucho?
Przewodnictwo powietrzne versus przewodnictwo kostne
Powyżej opisane etapy przedstawiają, jaką drogę przebywa dźwięk aż do ucha wewnętrznego za pośrednictwem tak zwanego przewodnictwa powietrznego. Fale dźwiękowe mogą dotrzeć do ucha również poprzez przewodnictwo kostne: poruszone powietrze trafia od zewnątrz na kość czaszki i powoduje jej delikatne drganie. Drgania, które są przenoszone przez płyn w uchu, docierają w ten sposób również do komórek włoskowatych. Przewodnictwo kostne nie jest jednak tak skuteczne, jak słyszenie poprzez przewodnictwo powietrzne.
Już dziś sprawdź stan swojego słuchu!
Znajdź salon GEERS w Twojej okolicy i już dziś umów się na bezpłatne badanie słuchu.