Ucisk w uszach: przyczyny i sposoby łagodzenia dolegliwości


Ucisk w uszach: przyczyny i sposoby łagodzenia dolegliwości
15 min
Data publikacji: 18 lipca 2019
Samopoczucie w czasie przeziębienia czy grypy jest naprawdę fatalne. Nie dość, że trzeba radzić sobie z przykrymi objawami takimi jak katar, zatkane uszy albo ucisk w zatokach, zwykle to nie koniec problemów zdrowotnych. Ponieważ uszy, nos i gardło są ze sobą ściśle połączone, dolegliwości występujące w jednym obszarze często prowadzą do dolegliwości w innym obszarze. Uczucie zatkanych uszu jest jednym z wielu nieprzyjemnych objawów, które mogą towarzyszyć chorobom w obszarze zatok, nosa lub gardła.

Podsumowanie
Jak działa ciśnienie w uszach?
Trąbka Eustachiusza to niewielki przesmyk, który łączy ucho środkowe z gardłem. Odgrywa ona zasadniczą rolę w wyrównywaniu ciśnienia w uchu środkowym. Wyrównanie ciśnienia następuje w momencie jej otwarcia podczas kichania, połykania lub ziewania. Mechanizm ten zapobiega gromadzeniu się ciśnienia powietrza i płynu wewnątrz przewodu słuchowego, za błoną bębenkową.
Kiedy trąbka Eustachiusza zatyka się, można słyszeć niewyraźnie, ponieważ dźwięki stają się przytłumione. Odczuwanie ucisku, bólu i przepełnienia w przestrzeni usznej też nie należy do rzadkości. Alergie, zapalenie zatok zwykłe przeziębienie lub grypa – wszystkie te dolegliwości mogą spowodować częściowe zatkanie otworów w trąbce Eustachiusza. Zapalenie tkanek i wydzielanie śluzu w dużym stopniu odpowiadają za dysfunkcję trąbki Eustachiusza.
Podróże lotnicze i zmiany wysokości też mogą prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania trąbki Eustachiusza.
Jak pozbyć się ciśnienia w przewodzie słuchowym?
Aby złagodzić objawy i znaleźć najlepszy środek zaradczy, najpierw należy określić przyczynę.
Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny i nasze porady, jak sobie z nimi poradzić.
Czy masz pytania lub wątpliwości dotyczące utraty słuchu?
Wykonaj badanie słuchu w jednym z naszych sklepów specjalistycznych w Twojej okolicy.