
Jak naturalnie pozbyć się dzwonienia w uszach


Jak naturalnie pozbyć się dzwonienia w uszach
10 min.
Data publikacji: 8 września 2021
Jeśli kiedykolwiek cierpiałeś na szumy uszne, wiesz, jak dokuczliwe może być to dzwonienie w uszach. Mogą one wystąpić po uczestnictwie w głośnym koncercie lub po dłuższym przebywaniu w głośnym otoczeniu, takim jak na przykład duże lotnisko. Po takich wydarzeniach uszy mogą być nawet bolesne, a wrażenie ciągłego dzwonienia lub brzęczenia wydaje się trwać bez końca.
Co jednak dzieje się, gdy dzwonienie w uszach staje się przerywane lub ma charakter przewlekły?
U niektórych osób te gwizdy czy brzęczenia pojawiają się i znikają bez wyraźnego powodu, u innych zaś są wywoływane przez pewien hałas czy bodziec zewnętrzny. Są jednak tacy, którzy cierpią na chroniczne szumy uszne, zaburzenie, które jest zdecydowanie uciążliwe.
Co jest przyczyną dzwonienia w uszach?
Szumy uszne to percepcja denerwujących dźwięków, takich jak dzwonienie, brzęczenie, szelest czy syczenie, w uszach lub w głowie. Może być wywołany przez wiele czynników, a jeśli nie jest odpowiednio leczony, może stać się przewlekły i powodować depresję oraz lęk.
Poniżej przedstawiamy kilka czysto medycznych i/lub fizjologicznych przyczyn dzwonienia w uszach:
- Ubytek słuchu spowodowany urazem lub naturalnym starzeniem się
- Zatyczka do woskowiny usznej
- Uraz głowy lub trauma
- Uszkodzenie ucha wewnętrznego z powodu długotrwałej ekspozycji na głośne dźwięki
- Zapalenie ucha
- Zaburzenia skroniowo-żuchwowe
- Choroba Ménière'a, która może również powodować zawroty głowy i prowadzić do trwałego ubytku słuchu
- Używanie nieodpowiednich aparatów słuchowych
Najczęstsze przyczyny przerywanego dzwonienia w uszach
Ciągłe odczuwanie dokuczliwego hałasu w uszach lub w głowie zwykle ma swój początek. Dlatego odkrycie bezpośredniej przyczyny jest niezwykle ważne, gdyż pozwala na uniknięcie takiej sytuacji w jak największym stopniu.
Czynniki wyzwalające mogą się różnić w zależności od osoby, ale zazwyczaj obejmują:
- Narażenie na głośne źródła dźwięku, takie jak silniki samolotów lub place budowy
- Niektóre leki wydawane na receptę lub bez recepty, takie jak aspiryna (jednak aspiryna w odpowiednich dawkach może być doskonałym lekarstwem na zapalne szumy uszne)
- Złe nawyki, takie jak:
- Palenie
- Alkohol
- Niewłaściwe odżywianie
Niestety, nie zawsze da się uniknąć czynników wyzwalających. Czasami jednak dzwonienie w uszach nie jest spowodowane przez żadne zewnętrzne źródło. W tym przypadku chcielibyśmy przedstawić Ci kilka domowych sposobów, które możesz wypróbować przed wizytą u audiologa.
Naturalne lekarstwa na dzwonienie w uszach



Na zakończenie
Dzwonienie w uszach może być nawet uciążliwe dla osób cierpiących na chroniczne szumy uszne lub ubytek słuchu spowodowany długotrwałym przebywaniem w głośnych źródłach dźwięku. Domowe sposoby i naturalne rozwiązania przedstawione w tym artykule mogą pomóc złagodzić lub rozwiązać te problemy w zaciszu twojego własnego domu. Jeśli jednak Twoje objawy się nasilą, zaleca się natychmiastową konsultację z laryngologiem lub protetykiem słuchu.