
Rodzaje szumów usznych: wszystko, co chcesz wiedzieć


Rodzaje szumów usznych: wszystko, co chcesz wiedzieć
10 min.
Data publikacji: 8 maja 2022
Miliony ludzi doświadczają dzwonienia w uchu, znanego też jako szumy uszne. Niektórzy cierpią z tego powodu tylko przez krótki czas, inni znacznie dłużej, przez tygodnie, miesiące, a czasem nawet lata. Choć trudno jest dokładnie określić, ile osób słyszy sporadyczne lub długotrwałe dzwonienie, ryk, brzęczenie w uchu, problem jest powszechny.
Choć ogólne określenie "dzwonienie w uchu" sprawia wrażenie, że wszyscy doświadczają tej dolegliwości w ten sam sposób, w rzeczywistości szumy uszne mają wiele różnych rodzajów. W zależności od rodzaju, leczenie może być różne.
Dla niektórych osób szumy uszne są ledwo zauważalne, podczas gdy dla innych mogą stać się niemal wyniszczające. Mimo że naukowcy dobrze znają rodzaje i możliwe przyczyny szumów usznych, nie ma na nie lekarstwa.

Zanim przejdziemy do szczegółów na temat różnych rodzajów szumów usznych, zastanówmy się, co w ogóle powoduje szumy uszne..
Jakie są najczęstsze przyczyny szumów usznych?
Lekarze nie wiedzą z całą pewnością, co jest przyczyną odczuwania dzwonienia w uchu. Dlatego tak ważne jest, byś poddał się badaniu uszu przez protetyka słuchu. Na przykład audiolog może stwierdzić, czy Twój układ słuchowy jest uszkodzony lub czy są inne możliwe przyczyny Twoich problemów ze słuchem.
Kilka najczęstszych przyczyn to:
- Odkładanie się woskowiny w uchu
- Niektóre leki na receptę
- Narażenie na zbyt głośny hałas
- Dysfunkcja stawów szczękowych (TMJ)
- Przewlekłe napięcie mięśni szyi
- Choroby układu sercowo-naczyniowego
- Guz, który powoduje ucisk na tętnice w szyi i głowie

Główne rodzaje szumów usznych to szumy subiektywne, obiektywne, somatyczne, czuciowe i neurologiczne.
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu profesjonalnej porady medycznej ani jej zastępować. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia.