Znajdź sklep
Test słuchu online
Skontaktuj się z nami!
Umów wizytę teraz
Profilaktyka Słuchu
Ochrona słuchu
Phonak Audeo Sphere Infinio
NEW
Zobacz wszystkie artykuły

Jak poprawić swój słuch: 10 kroków do lepszego słyszenia

poprawa-sluchu.jpg
poprawa-sluchu.jpg

Jak poprawić swój słuch: 10 kroków do lepszego słyszenia

10 min.

zdrowie Słuchu

Data publikacji: 8 maja 2022

Niezależnie od tego, czy cierpisz na ubytek słuchu, czy nie, dbanie o dobry stan uszu może mieć naprawdę pozytywny wpływ na jakość dźwięku i inne aspekty słuchania, takie jak segmentacja mowy.
Dbanie o zdrowie słuchu jest ważne niezależnie od wieku. Niewiele osób wie jednak, co dokładnie powinno robić, by o nie dbać.
Serwis Connect Hearing przygląda się temu, jak poprawić słuch i co możesz zrobić już teraz, by słyszeć lepiej...

1. Medytacja


Coraz więcej osób sięga po medytację, by poprawić swoje zdrowie słuchu. Dzieje się tak dlatego, że relaksacja i głębokie oddechy zwiększają przepływ krwi do mózgu, co może pomóc Ci lepiej wyczuć dźwięki, które w innym przypadku mogłyby umknąć Twojej uwadze. Mimo że medytacja jest ćwiczeniem umysłowym, a nie fizycznym, może okazać się pomocna dla tych, którzy chcą lepiej zadbać o swój słuch.

2. Rzuć palenie


Palenie i ubytek słuchu są niezaprzeczalnie powiązane; w rzeczywistości cały czas pojawiają się badania, które wykazują tę pozytywną korelację. Ponieważ przepływ krwi i tlenu pomaga utrzymać zdrowe komórki w uchu wewnętrznym, zrozumiałe jest, że słuch może być upośledzony przez długotrwałe narażenie na nikotynę i tlenek węgla. Dlatego, jeśli chcesz poprawić jakość swojego słuchu i życia, pamiętaj, by rzucić papierosy. 


3. Joga


Wiele osób, które cierpią z powodu niedosłuchu, twierdzi, że ćwiczenia jogi mogą czasem pomóc im lepiej słyszeć. Rozluźnienie i rozciąganie w pozycjach takich jak piesek w dół powoduje, że krew bogata w tlen szybciej dociera do głowy, co może pomóc w słyszeniu. Nie potrzebujesz instruktora; po prostu rozłóż swoją matę w dowolnym miejscu w domu, w którym jest ci najwygodniej, i pamiętaj o wcześniejszej rozgrzewce. 


4. Zmniejsz głośność


Łatwym sposobem na poprawę komfortu i zdrowia słuchu jest maksymalne wyciszenie hałasu. Hałas o natężeniu 85 decybeli lub wyższym w Twoim otoczeniu jest szkodliwy - i jeśli to możliwe, powinieneś odsunąć się od głośnego otoczenia. Jeśli nie jest to możliwe, upewnij się, że zawsze nosisz jakąś formę ochrony słuchu, by uniknąć poważnego uszkodzenia słuchu.


5. Sprawdź, czy w uchu nie zalega woskowina


Może się zdarzyć, że na Twój słuch wpływa nagromadzona woskowina w uchu. Jeśli woskowina jest nagromadzona, Twoje uszy mogą nie być tak wrażliwe na dźwięki, jak zwykle. Nie ma się jednak czym martwić, nadmiar woskowiny w uszach jest zarówno powszechny, jak i łatwy do wyleczenia. Profesjonalne usuwanie woskowiny z uszu może zmniejszyć, a nawet wyeliminować skutki ubytku słuchu.


6. Ćwicz codziennie


Bycie zdrowym przynosi korzyści całemu ciału, w tym uszom, a najprostszym sposobem na utrzymanie dobrej formy są regularne ćwiczenia. Spacer lub jogging, a nawet prace w ogrodzie czy prace domowe to świetny sposób na pobudzenie krwi i poprawę krążenia w sercu. Tylko nie słuchaj zbyt głośno muzyki; powtarzające się narażenie na głośne dźwięki może uszkodzić niezastąpione włoski w uszach, co tylko jeszcze bardziej pogorszy słuch.


7. Skup się i lokalizuj dźwięki


Warto spróbować poprawić swoją koncentrację na dźwiękach, ponieważ może to pomóc w poprawie słuchu. Możesz wykonywać różne ćwiczenia. Jedno z najpopularniejszych polega na włączeniu muzyki w cichym pomieszczeniu i chodzeniu po domu, słuchając jej, a następnie próbowaniu rozpoznawania określonych słów i instrumentów. Pomaga to ćwiczyć mózg, by z coraz większą łatwością i powodzeniem lokalizował i rozumiał dźwięki.


8. Witaminy


Wykazano, że odpowiednia równowaga witamin i minerałów poprawia jakość słyszenia. Kwas foliowy, witaminy z grupy B, magnez i cynk mają właściwości, które przyczyniają się do lepszego słyszenia i ogólnie zdrowszego ciała. Rozważ przyjmowanie suplementów, by w pełni wykorzystać ich działanie, ale zawsze najpierw skonsultuj się z lekarzem - zwłaszcza jeśli przyjmujesz jakieś inne leki.


9. Umów się na badanie słuchu


W większości przypadków ubytku słuchu konieczne jest wykonanie badania, które pozwoli określić, jak duży jest Twój problem i jak najlepiej sobie z nim radzić. Być może uda Ci się znaleźć test słuchu online, który dostarczy Ci wystarczających informacji, ale dotyczy to tylko drobnych dolegliwości związanych z uchem i słuchem. Aby uzyskać bardziej kompleksową kontrolę, umów się na bezpośrednie badanie słuchu.


10. Aparaty słuchowe


Dla niektórych osób jedynym sposobem na poradzenie sobie z ubytkiem słuchu są aparaty słuchowe. Na szczęście czasy gigantycznych trąbek i rzucających się w oczy urządzeń są już za nami. W zależności od rodzaju aparatu słuchowego zaleconego przez lekarza lub protetyka słuchu, możesz wybierać spośród wielu modeli i stylów, co oznacza, że będziesz wyglądać świetnie i słyszeć lepiej w tym samym czasie!
Oczywiście, niektóre problemy ze słuchem wymagają bardziej bezpośredniego podejścia, jeśli chodzi o ich rozwiązanie. Jeśli masz jakiekolwiek obawy związane ze swoim słuchem i tym, jak najlepiej sobie z nim radzić, odwiedź audiologa lub swojego lekarza rodzinnego.

Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu ani zastępstwa profesjonalnej porady medycznej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.

Powiązane artykuły

Autor

Geers


Najnowsze artykuły
  • Beztroski urlop z aparatem słuchowym
  • Zapalenie ucha zewnętrznego
  • Zakres słyszalności człowieka i ubytek słuchu
  • Zatkane uszy
Nasze rozwiązania
  • Ochrona słuchu
  • Rodzaje aparatów słuchowych
  • Marki aparatów słuchowych
Skontaktuj się!
  • Bezpłatna infolinia
    800 13 33 77
  • Znajdź sklep
  • Formularz kontaktowy
  • O nas
  • Polityka Prywatności
  • Polityka Cookies
  • Preferencje Cookies
  • Regulamin Sklepu WWW
  • Dokumenty
  • Regulaminy
  • Reklamacje i skargi
  • O nas