Co czeka mnie u protetyka słuchu?

Jeśli dotknęła Cię utrata słuchu, zasięgnij porady zaufanego specjalisty. Dobry protetyk udzieli Ci niezbędnej pomocy i porady, przeprowadzi pomiary słuchu, poleci odpowiednie aparaty słuchowe i dostosuje je do Twoich indywidualnych potrzeb. Tutaj znajdziesz się wszelkie niezbędne informacje na temat protetyki słuchu, jak również o tym, co czeka Cię na pierwszej wizycie, w jaki sposób uzyskasz pomoc i jakie kwalifikacje posiada protetyk.

Przegląd:

Kim jest protetyk słuchu?

Protetyk słuchu pomaga osobom dotkniętym niedosłuchem. Doradza im i zapewnia indywidualne dostosowanie aparatów słuchowych. Do zadań protetyka należy także profesjonalna konserwacja aparatów słuchowych.

protetyk.jpg

Gdzie udać się w przypadku utraty słuchu?

W razie pojawienia się pierwszych oznak niedosłuchu najpierw należy ustalić przyczyny. Jeśli podejrzewasz u siebie niedosłuch, nie zwlekaj z wizytą u protetyka słuchu albo laryngologa. Będzie to pierwszy krok w kierunku poprawy jakości życia.
Przeprowadzając bezpłatny test słuchu, protetyk ustali, czy cierpisz na niedosłuch. Przeanalizuje Twoją osobistą sytuację i doradzi, jaki aparat słuchowy będzie dla Ciebie optymalny. Zapewni Ci indywidualną, fachową pomoc na każdym etapie: od wstępnej konsultacji w placówce przez dokładne ustawienie aparatów słuchowych aż po ich regularną konserwację.

Jeśli test słuchu u protetyka masz już za sobą i stwierdzono u Ciebie utratę słuchu, udaj się do laryngologa. Może on ustalić konkretną przyczynę utraty słuchu i wydać zlecenie na aparat słuchowy – umożliwi to uzyskanie ewentualnej refundacji.

Laryngolog wyjaśni także medyczne przyczyny utraty słuchu i może zalecić odpowiednie terapie. Zwłaszcza w przypadku występowania bólów nie należy zwlekać z udaniem się do laryngologa.

Co czeka mnie u protetyka słuchu?

Podczas wizyty u protetyka najpierw odbędzie się indywidualna konsultacja obejmująca test słuchu. Celem tej konsultacji jest zrozumienie Twojej indywidualnej sytuacji słuchowej i Twoich potrzeb. Obejmują one potrzeby dotyczące zarówno życia codziennego, jak i spędzania wolnego czasu (np.: spotkania z przyjaciółmi, oglądanie telewizji, teatr, sport itp.). Na podstawie tych informacji protetyk kompleksowo Ci doradzi i znajdzie indywidualne rozwiązanie słuchowe.
Test słuchu nie potrwa długo i pozwoli dokładnie ocenić sprawność Twojego słuchu. Podczas testu będziesz siedzieć w specjalnie wyposażonym pokoju i odsłuchiwać różne dźwięki odtwarzane przez słuchawki. Na podstawie Twoich reakcji protetyk sporządzi krzywą słyszenia. Ta graficzna prezentacja sprawności Twojego słuchu nazywana jest audiogramem. Wynik testu słuchu stanowi podstawę dalszych konsultacji i procedur.

Następnie pomiary są analizowane i w razie potrzeby wykonywany jest wycisk ucha w celu przygotowania specjalnej wkładki usznej. Wkładki uszne są wykonywane indywidualnie w celu zapewnienia optymalnego dopasowania i brzmienia w uchu, a następnie są łączone z aparatem słuchowym.
 
Na koniec dokonuje się wyboru odpowiednich aparatów słuchowych i ich dopasowania. Nasi doświadczeni protetycy dokładnie dostosowują aparat słuchowy do Twoich indywidualnych potrzeb za pomocą najnowocześniejszego oprogramowania komputerowego.

U protetyka słuchu

Co wyróżnia dobrego protetyka słuchu?

Aparaty słuchowe nie są sobie równe – podobnie jest z protetykami słuchu. Zakupu aparatu słuchowego nie można porównać z wizytą w supermarkecie. Użytkownicy aparatów słuchowych muszą codziennie nosić aparaty. Dlatego niezmiernie ważne jest indywidualne dopasowanie i idealne dostrojenie. Poniżej przygotowaliśmy listę czynników, które należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniego protetyka:

Jakie kwalifikacje posiada protetyk słuchu?

Do wykonywania zawodu protetyka niezbędne jest ukończenie odpowiedniego kursu, szkoły policealnej albo studiów wyższych w tym kierunku. Podczas kształcenia przyszli protetycy zdobywają niezbędną wiedzę i umiejętności. Ponieważ codzienna praca polega na bezpośrednim kontakcie z klientami, niezbędny jest wysoki poziom empatii, życzliwość i dobre umiejętności komunikacyjne. Nieodzowne są również umiejętności manualne oraz zainteresowanie techniką i medycyną. Oprócz wiedzy technicznej ważne są również umiejętności handlowe i społeczne.

Podczas zajęć praktycznych przyszli protetycy uczą się m.in. właściwego doradzania klientom i pomocy przy wyborze odpowiedniego aparatu słuchowego, a także dopasowywania i konserwacji aparatów. Po zdobyciu zawodu protetycy znajdują zatrudnienie w punktach protetyki słuchu lub u przemysłowych producentów aparatów słuchowych.  

Pozostałe tematy