
Test słuchu – co mnie czeka
Zdrowe uszy zapewniają odpowiednią jakość życia, ułatwiają komunikację i wzmacniają więź z innymi ludźmi. Ludzkie ucho jest jednak bardzo wrażliwym narządem i w wyniku nadmiernego obciążenia – albo po prostu z wiekiem – może utracić swoją sprawność. Jeśli masz odczucie, że Twój słuch może nie być w pełni sprawny, zalecamy przeprowadzenie testu słuchu – nie zajmie on wiele czasu, a pozwoli uzyskać pewność.
Przegląd:
Czy mam wykonać test słuchu?
Pierwsze oznaki utraty słuchu zazwyczaj pojawiają się po 50 roku życia, ale również dzieci i młodzi dorośli mogą cierpieć na niedosłuch. Po wieloletnim przeciążeniu słuchu zazwyczaj najpierw przestajemy słyszeć dźwięki o wysokiej częstotliwości (od 2000 do 5000 Hz). Częstotliwości te są niemal niesłyszalne dla ludzkiego ucha i dotyczą mowy jedynie w marginalnym stopniu. Dlatego stopniowa utrata słuchu początkowo pozostaje niezauważana, do momentu, aż nie pojawią się kolejne oznaki ubytku słuchu.
Przyznanie, że cierpi się na niedosłuch, nie zawsze jest łatwe, ale jest pierwszym krokiem na drodze do odzyskania dobrego słuchu.
Dla współmałżonków lub innych członków rodziny sprawa często jest już jasna, podczas gdy osoby, których problem dotyczy, nadal uważają: „Wszystko jest ze mną w porządku.“
W przypadku badania słuchu obowiązuje zasada: im szybciej, tym lepiej! Nieleczona utrata słuchu może mieć bowiem poważne konsekwencje, m.in. może prowadzić do depresji lub demencji, a nawet upośledzenia fizycznego. Dlatego wielu lekarzy zaleca włączenie corocznych testów słuchu do osobistego zestawu badań profilaktycznych. Pozwoli to zawsze być pewnym stanu własnego słuchu.
Nasz 3-minutowy test słuchu online może pomóc w pierwszej ocenie sprawności własnego słuchu.
Pytania do samodzielnej oceny:
Jeśli Ty lub inne osoby z Twojego otoczenia odnosicie wrażenie, że Twój słuch uległ pogorszeniu, możesz łatwo dokonać samodzielnej oceny przed badaniem słuchu u specjalisty: jeśli jesteś w stanie zrozumieć szept z odległości dwóch metrów, Twój słuch prawdopodobnie nie jest uszkodzony.
Udzielenie odpowiedzi „Tak“ lub „Nie“ na poniższe pytania może pomóc we wstępnej ocenie:
Udzielenie szczerych odpowiedzi pozwoli szybko uzyskać realistyczną ocenę własnego słuchu.
Jeśli odpowiedź „Tak“ pojawia się przy więcej niż dwóch pytaniach, udaj się do protetyka słuchu w celu przeprowadzenia profesjonalnego badania słuchu. Dowiedz się więcej na temat pracy protetyka słuchu.

Co dzieje się podczas testu słuchu?
Na początku protetyk zadaje kilka pytań dotyczących sytuacji osobistej. Na przykład: Dlaczego uważasz, że gorzej słyszysz? Czy w praca naraża Cię na przebywanie w dużym hałasie? Twoje odpowiedzi umożliwią dokonanie wstępnej oceny. Sam test jest ostatecznie przeprowadzany w warunkach laboratoryjnych, a nie w warunkach rzeczywistych. Na co dzień Twój słuch jest narażony na zupełnie inne obciążenia. Są one uwzględniane w analizie wyników testu.
Test słuchu z reguły przeprowadzany jest w wygłuszonym pomieszczeniu albo w dźwiękoszczelnej kabinie. Przez słuchawki odtwarzane są dźwięki o różnych częstotliwościach. Dźwięki te mieszczą się w zakresie częstotliwości od 125 do 8000 Hz – a więc od bardzo niskich do bardzo wysokich. Są odtwarzane dla każdego ucha osobno, najpierw bardzo cicho (w niesłyszalnym zakresie), a potem powoli coraz głośniej. Gdy po raz pierwszy usłyszysz dźwięk, musisz o tym poinformować. Zazwyczaj używa się w tym celu przycisku.
Po zakończeniu testu słuchawkowego można powtórzyć ten sam test z wykorzystaniem wibracji przenoszonych przez kości czaszki. Jest to niezbędne do stwierdzenia lub wykluczenia ewentualnego uszkodzenia ucha środkowego.
Następnie wykonywane jest także badanie socjalnej wydolności słuchu - w głośnikach odtwarzane są krótkie słowa, które należy powtórzyć. Badanie to jest wykonywane w celu sprawdzenia poziomu rozumienia mowy.
Do analizy wyniku testu słuchu służy tzw. audiogram. Przedstawia on dźwięki testowe na skali i informuje w ten sposób o progu słyszenia w decybelach. Protetyk słuchu może z niego odczytać, na jakich częstotliwościach występują odchylenia od prawidłowego słyszenia. Pomaga to nie tylko w diagnozowaniu różnych rodzajów zaburzeń słuchu, ale także w doborze odpowiednich aparatów słuchowych. Test słuchu jest zatem nie tylko ważną częścią diagnostyki, ale także umożliwia fachowe doradztwo przy zakupie aparatów słuchowych. Po badaniu, w przypadku stwierdzenia ubytku słuchu, protetyk zaproponuje Ci przetestowanie aparatów słuchowych, aby sprawdzić, który model jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni.
Więcej informacji na ten temat audiogramów można znaleźć tutaj.
Wskazówki rozwiewające obawy
Wiele osób jest bardzo podenerwowanych przed badaniem słuchu. Po pierwsze dlatego, że nie wiedzą dokładnie, czego mają się spodziewać, a po drugie dlatego, że obawiają się wyniku.
W obu przypadkach podenerwowanie może negatywnie wpłynąć na wynik testu. To, jak szybko usłyszysz dźwięk, zależy od szybkości reakcji, ale także od Twojej formy w danym dniu – tego, czy jest wypoczęty, zestresowany albo zmęczony.
Dlatego poświęć wystarczającą ilość czasu i postaraj się podejść do testu słuchu spokojnie. Pomocne może być też zabranie ze sobą innej osoby, która Cię uspokoi.
Poniższe wskazówki dotyczące przygotowania pomogą zmniejszyć stres i nerwy:
|
Jak często należy wykonywać test słuchu?
Regularna profilaktyka słuchu jest ważna, ponieważ w przypadku niedosłuchu słuch przestaje być należycie ćwiczony. W ramach profilaktyki zalecamy testowanie słuchu raz w roku. Dzięki regularnemu powtarzaniu testu słuchu można stwierdzić, czy i jak zmieniła się sprawność słuchu. Im dłużej utrata słuchu pozostaje nieleczona, tym dłużej trwa przywrócenie optymalnej sprawności słuchu.
Gdzie mogę wykonać test słuchu?
Test słuchu możesz wykonać u jednego z naszych protetyków słuchu w Twojej okolicy.
Czy test słuchu jest płatny?
Test słuchu wykonywany u jednego z naszych protetyków jest bezpłatny, trwa zaledwie 15 minut i pozwala uzyskać pewność co do stanu słuchu.
Wskazówki dla rodziny – jak można pomóc
Jak można pomóc osobom z problemami ze słuchem?- Dowiedz się, jakie mogą być objawy niedosłuchu.
- Jeśli zauważysz u swojego znajomego lub partnera oznaki problemów ze słuchem, porusz ten tematem w odpowiednim momencie. Zaproponuj pomoc w podjęciu kolejnych kroków albo wykonajcie wspólnie test słuchu online.
- W przypadku stwierdzenia utraty słuchu i przepisania aparatów słuchowych utwierdź osobę dotkniętą problemem ze słuchem w decyzji o zastosowaniu aparatu słuchowego. Zwłaszcza na etapie przyzwyczajania się do aparatu mogą pojawić się wątpliwości – wówczas Twoja motywacja może pomóc!
- Osoba dotknięta utratą słuchu najlepiej Cię zrozumie, jeśli będziesz mówić do niej jasno, wyraźne, powoli i twarzą w twarz. Należy o tym pamiętać. Jeśli Twój rozmówca Cię nie rozumie, lepiej przeformułuj wypowiedź, zamiast w koło powtarzać te same słowa. Wykazanie cierpliwości i zrozumienia najlepiej pomoże osobom dotkniętym problemem ze słuchem w tym trudnym okresie.